Egzotyczne składniki w naturalnych kosmetykach

Naturalne kosmetyki zawierają niezwykle zdrowe wyciągi z roślin i owoców, których nie spotykamy w Polsce. Ich prozdrowotne właściwości, sprawiają iż często są wykorzystywane w kosmetykach takich jak olejki, mydła, szampony czy odżywki do włosów zapewniajace piękny i zdrowy wygląd.

Amla - agrest indyjski

Amla - agrest indyjski

Amla to drzewo o wysokości do 10 m o równowąskich liściach o długości do 1,5 cm, gęsto ułożonych na gałązkach w 2 rzędach. Owocem jest żółtawego koloru trójdzielna torebka z silnie kwaśnym miąższem.

Liściokwiat garbnikowy, popularnie nazywany amlą to gatunek drzewa z rodziny liściokwiatowatych. Pochodzi z Azji (Chiny, Półwysep Indyjski, Indochiny, Malezja.

Działanie amli

Uprawiany jest w Indiach dla jadalnych owoców, przypominających nieco agrest, stąd nazwa angielska Indian gooseberry. Owoce amli wykazują działanie antywirusowe i antybakteryjne. Od wieków są wykorzystywane w indyjskiej medycynie tradycyjnej, ajurwedzie. Szczególnie w południowych Indiach, owoce spożywa się w postaci przetworów.

Amla znana jest jako zioło odmładzające. Cenne właściwości amli wynikają z niezwykle wysokiej zawartości witaminy C, tanin i polifenoli, które wykazują wysoką aktywność antyoksydacyjną. Taniny dodatkowo działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyseptycznie i lekko ściągająco.

Zastosowanie w kosmetyce

Wyciągi z amli znane są z właściwości wzmacniających włosy i odżywiających skórę głowy. Indyjskie kobiety, które słyną z mocnych, lśniących i długich włosów sięgają właśnie po takie rośliny, jak: amla czy neem. Stosowanie zabiegów z olejkiem z wyciągiem z amli, w połączeniu z masażem przy cebulkach włosów, odżywia włosy i pobudza ich porost.

Neem - Miodla indyjska

Miodla indyjska, melia indyjska (Azadirachta indica, syn. Melia azadirachta L.) – gatunekdrzewa z rodziny miodlowatych (Meliaceae). Stanowi jeden z dwóch gatunków rodzajuAzadirachta. Pochodzi z subkontynentu indyjskiego, rozprzestrzenił się również w innych krajach o klimacie podzwrotnikowym.

Neem Miodla indyjska

Zastosowanie w medycynie

Wszystkie części (nasiona, liście, kwiaty i kora) znajdują zastosowanie w indyjskiej medycynie tradycyjnej (ajurwedzie) ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe itd., stosowane zwłaszcza przy chorobach skórnych. Żywica stosowana jako zagęstnik w produktach dla diabetyków.

Roztwory wodne z liści również wykazują właściwości przeciwcukrzycowe, prawdopodobnie także mogą służyć przy zapobieganiu malarii (nie przeprowadzono jeszcze szeroko zakrojonych badań klinicznych). Olejek (neem oil) wykorzystywany jest w sprayach przeciw pchłom dla psów i kotów.

Neem jest często wykorzystywany jako składnik mydeł, szampomów, masci kremów, past do zębów itp.

Miodla jest źródłem przyjaznych dla środowiska naturalnych biopestycydów, nieszkodliwych dla motyli, pszczół i innych owadów zapylających. Jednocześnie dostarcza najsilniej działającej substancji owadobójczej pochodzenia roślinnego

Młode pędy i kwiaty są spożywane w Indiach jako warzywo. W Tamil Nadu z kwiatów sporządza się zupę veppampu rasam. Spożywane również w Tajlandii (nazywane tam sadao) i Laosie (kadao).

Kosmetyki oparte na Ajurwedzie:

Kosmetyki wg. Ajurwedy